Ахмет Байтұрсынов-қазақ халқының ұлы

Ахмет Байтұрсынов-қазақ халқының ұлы
5 қыркүйекте ақын, түрколог, аудармашы, педагог, публицист, қоғам қайраткері Ахмет Байтұрсыновтың туғанына 150 жыл толды. Ахмет Байтұрсынов 1872 жылы 5 қаңтарда Торғай уезінің Сартүбек шатқалында қарапайым мал өсіретін отбасында дүниеге келген. Алғашқы білімін туған ауылында алып,Торғай орыс - қазақ училищесінде оқыды. Оқуын Орынбор мұғалімдер семинариясында жалғастырды. Педагогикалық қызметін 1895 жылы ауыл, одан кейін болыс мектептерінде мұғалім болып бастады. Біраз уақыттан кейін қазіргі Қостанай облысының Әулиекөл ауданына мұғалім лауазымына көшеді. Содан кейін Ахмет Қостанай қаласында екі сыныптық орыс-қазақ училищесінде сабақ береді. Ахмет Байтұрсынов - "Оқу құралы"қазақ тіліндегі бірінші Әліппенің авторы. Ол қазақ даласындағы сауатсыздықты жою кезеңінде кеңінен қолданылған "Баяншы" оқу құралын жазды. Қазақ әдебиеті тарихы бойынша 1926 жылы жарық көрген "әдебиеттану"атты алғашқы ғылыми еңбегін жазды. Байтұрсынов ұсынған жаңа әліпбиді Иран, Ауғанстан, Қытайда тұратын қазақтар әлі де қолданады. Ахмет Байтұрсынов түсінген алғашқы ағартушылардың бірі болды. ағартушылық, Білім халыққа тек бостандық пен әлеуметтік өзгерістер жағдайында ғана пайда әкеледі. 1905-1907 жылдардағы Революция онда қазақ халқының өмірінің өзгеруіне үміт тудырды, ол халық толқуларына белсенді қатысады, қазақ зиялыларының тобын ұйымдастырады, олармен бірге Санкт-Петербургтегі үкімет атына петиция жасайды. Астыртын ұйымдарда жұмысын жалғастыруда. Қазақтардың қол бастаған құқықтарының белсенді қорғаушысы болады, сондай-ақ патша әкімшілігінің өкілдеріне қарсы шығады. 1909 жылы Ахмет Байтұрсыновты Семей түрмесіне қамайды.Содан кейін оны қазақ жерінен тыс жерлерге жібереді, ұзақ уақыт полицияның бақылауында, бірақ өз халқының бостандығы үшін күресті тоқтатпайды. 1929 жылдың маусымында Ахмет Байтұрсынов тұтқындалып, ату жазасына кесілді, бірақ 1931 жылдың 13 желтоқсанындағы шешімімен алқа кеңес концлагерінде 10 жылға бас бостандығынан айырылды. 1937 жылы 7 тамызда қайтадан тұтқындалып, сотталып, ең жоғары жазаға тартылды. Ол НКВД зындандарында "халық жауы" ретінде атылды. Жарты ғасырдан кейін ғана әділеттілік орнады, 1988 жылы Кеңес соты қылмыс құрамының болмауына байланысты өлімнен кейін ақталды. Қазақ халқының жарқын өкілдерінің бірінің тағдыры осындай болды.
Міне, көп жылдан кейін Ахмет Байтұрсыновтың жақсы Есімі қалпына келтіріліп, оның баға жетпес туындылары халыққа қайтарылды. Бүгін оның құрметіне Қазақстанның көшелері мен мектептері аталды. Оның есімі Қостанай мемлекеттік университеті. Оның энциклопедиялары мен көп томдық еңбектері жарық көрді.Ахмет Байтұрсыновтың мерейтойына орай мекеме суретшісі Жолдасов Бауыржан Убайдуллаұлы мектебімізге жазушының портретін сыйға тартты