Талгат Бегельдинов

15.04.2022

ТМ ОШ - да ұшқыш-штурмовик Талғат Бигелдиновтың туғанына 100 жыл толуына арналған бұрыш безендірілді.
Талғат Якубекұлы Бегельдинов-ұшқыш-штурмовик, Қазақстан авиациясының генерал-майоры, эскадрилья командирі, екі мәрте Кеңес Одағының Батыры, ұзақ ғұмыр кешті. Талғат Бегелдинов-аты аңызға айналған тұлға. Оның өмірі мен ерлігі Екінші дүниежүзілік соғыстың шежіресінде қалды. Талғат Бигелдинов Балашов училищесінің курсантынан 144-ші гвардиялық авиация полкінің эскадрилья командиріне дейінгі жолдан өтті.Талғат Якубекұлы майданға 1943 жылдың қаңтар айында аттанды, Ұлы Отан соғысы жылдары Ил - 2 шабуылына қатысып, Ең жауапты және күрделі тапсырмаларды сәтті орындады. Соғыс жылдарында ол 305 рет ұшты, ерлігі үшін Ленин, Қызыл Ту, Қызыл Жұлдыз, Александр Невский ордендерімен марапатталды. Ол екі рет Жоғары батыр атағына ие болған 65 әскери ұшқыштың бірі болды. Оның есімімен Ақтөбе қаласында орналасқан Қазақстан Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы әскери институты мен Қарағандыдағы республикалық әскери мектеп - интернаты аталған. Талғат Бигелдиновтың ерліктері көптеген кітаптардың,деректі және көркем фильмдердің негізіне айналды. Оқушылардың назарына аты аңызға айналған кеңестік штурман - ұшқышқа арналған "Әуеге көтерілу" деректі фильмі ұсынылды. Оның өмір жолы барлық қазақстандықтар үшін үлгі болып табылады.