Ыбырай Алтынсарин

17.10.2021

2021 жылдың 20 қазанында 19 ғасырдың көрнекті ағартушысы, этнограф, ақын, прозашы және аудармашы Ыбырай Алтынсариннің туғанына 180 жыл толады. Қазіргі Қазақстанда бүкіл саналы ғұмырын сауатсыздықты жоюға, қазақ халқын орыс және әлемдік мәдениет құндылықтарына баулуға арнаған Ыбырай Алтынсариннің есімі ерекше құрметтеледі.
Ыбырай Алтынсарин 1841 жылы 20 қазанда (1(2) қарашада) Қостанай облысының Жаңбыршы ауылында дүниеге келген. Туралы тиесілі к қхр түрі "кипчак". Оның әкесі бала төрт жасқа толмаған кезде қайтыс болды. Ыбырай атасы , белгілі би Балғожа Жаңбыршиннің отбасында тәрбиеленген. Ол кезде Балғожа бүкіл Орта Ордадағы ең беделді билердің бірі болған және қазақ қоғамының үстем элитасы арасында үлкен ықпалға ие болған. 1850 жылы Орынбор қаласында дала ақсүйектерінің балаларына арналған мектеп ашылды, онда Балғожа немересін берді. Дарынды, жанды және еңбекқор бала мектеп өмірінің алғашқы күндерінен бастап құрдастарының арасында ерекше болды. Мұғалімдер бірден түсіндіргендердің бәрін мұқият қабылдаған Дарынды балаға назар аударды. Әрбір зерттелетін пәнді терең зерттей отырып, Ыбырай орыс тілін тез және жақсы меңгерген, оны оқуға ерекше назар аударылған. Мектепте оқып жүргенде әлем әдебиетінің классиктері – Шекспир, Гете, Байрон, Пушкин, Гоголь, Лермонтов, Фирдоуси және басқалардың шығармаларын өз бетінше оқыды. Кейіннен белгілі шығыстанушы В. Григорьевпен сөйлесті. Григорьевтің үйіне жиі барып, оның кітапханасын пайдаланды. 1857 жылы Ыбырай Алтынсарин мектепті бітіріп, үздік оқушы ретінде мақтауға тұрарлық пікір алды. Бөлу кезінде оны Орынбор губерниясы басқармасының аудармашысы қалдырды. Келесі екі жыл бойы Ыбырай Алтынсарин орыс әдебиеті саласындағы білімін тереңдете отырып , өз бетінше шұғылданады. Ол өз халқының тарихын зерттейді және өзінің кәсібін көрген педагогикалық жұмыспен айналысуды армандайды. Ыбырай Алтынсарин 1865 жылы ғана Орынбор балаларына арналған жаңа мектеп ашқан кезде ғана педагог бола алды. Жергілікті тұрғындардан қаражат жинап, ол мектеп ғимаратының құрылысына кірісті. Көп ұзамай ол аяқталды. Бұл ғимарат біздің уақытқа дейін сақталған. Ыбырай Алтынсарин қазақ балаларына, орыс қоныс аударушыларының балаларына, қыздарға арналған мектеп ашты. Мектептерден басқа Ыбырай Алтынсарин кәсіптік мектептердің ашылуын ұйымдастырды, онда Слесарлық іс, сабын қайнату ісі, май құю ісі және былғары ісі мамандықтарын оқуға болады. Ыбырай Алтынсариннің әдеби қызметі оның "Қазақ хрестоматиясын" жазудан басталды, ол 1876 жылдан 1879 жылға дейін үш жылын арнады. Ұлы ұстаздың шығармашылық мұрасы этнографиялық очерктермен, орыс және әлем әдебиеті шығармаларының аудармаларымен, авторлық өлеңдермен, әңгімелермен, ертегілермен ұсынылған. Ыбырай Алтынсарин балалар мен жасөспірімдерге арналған қазақ әдебиетінің негізін қалаушы болып саналады. Оның стараниями ауызекі қазақ сөз алды қазіргі заманғы әдеби нысандары. Ыбырай Алтынсарин 1889 жылы 17 шілдеде қайтыс болды. Алтынсариннің туған жері киелі нысандар тізіміне енді. Арқалық қаласында Ыбырай Алтынсариннің мұражайы ашылды, Тобыл жағасында күмбез тәрізді құлпытас орнатылды. Алтынсариннің құрметіне Қостанай облысының Алтынсарин ауданы,Шымкенттегі Оңтүстік Қазақстан облыстық кітапханасы, Қостанай қаласының орталық көшелерінің бірі аталды. Алтынсариннің ағартушылық таланты қазақ халқының мәдени және рухани дамуына үлкен әсер етті.